Coed Varsity Track · Grand Blanc Boys and Girls Track and Field Regionals @ Lake Orion HS. (5-17-19)


The Grand Blanc High School Boys and Girls Track & Field teams both performed well at the Regional Meet this past Friday (5-17-19) at Lake Orion High School.

The boys team scored 107 point to win it’s third straight Regional title over the 15 team field.  The Girls team finished 2nd with 84 points behind lake Orion at 119.5 points.

Boys Team standing- GB-107, LO-81, Clarkston-59.83, Oxford-59, Roch Ad- 58, Romeo-45.5, Dav-44.33, Wat Ket-42.5, Roch Hills SC-38, Bloom Hills-36, Roch HS-31, Waterford M-27.33, Lapeer-19, Auburn Hills Av-13, Holly-.5

Girls Team Standings- LO-119.5, GB-84, Clarkston-67, Roch Ad-58, Roch Hills SC-45, Dav-44, Romeo-43, Roch HS-41, Oxford-36.5, Holly 33, Waterford M-29, Bloomfield Hills-25, Auburn Hills Av-22, Waterford Kett-10, Lapeer-5.

Grand Blanc boys qualified and advanced all four relays and five individuals to the state finals.  The Grand Blanc girls qualified two relay teams and two individuals to move on to the state finals.  The top two places and athletes meeting the additional qualifying standards  move on to the Division 1 State Finals held at East Kentwood high school on  Saturday, June 1st 2019.

Qualfiers- Boys,

200m dash- Quin Broussard- 1st place 22.08

400m dash- JeRonn Body- 1st place  50.50

High Jump- Ethan Vargo- 1st place  6-05.00

Tylor Leedom  3rd place  6-03.00 AQ. Height

Shot Put- Brian Jones- 2nd place 49-06.00

Discus- Brian Jones- 1st place – 158-08.00

400m Relay- 2nd place – 43.22 ( Stephen Brown, Jo Coleman, Malik Bashir-Cager, Quin Broussard).

800m Relay-1st place- 1:29.40  (Malik Bashir-Cager, JeRonn Body, Jo Coleman, Quin Broussard).

1600m Relay- 1st place-3:25.57 ( Jo Coleman, JeRonn Body, Forrest Emmerling, Quin Broussard).

3200m Relay- 4th place 8:00.54 ( Jackson Turnbow, Forrest Emmerling, Mark fisher, JeRonn Body). AQ. time.

Girl qualifiers:

100m dash- Comari Hawkins 1st place -12.13

200m dash- Comari Hawkins 1st place- 24.93

400m dash- Comari hawkins 1st place- 57.06

800m Run- Caitlin Rose 1st place- 2:17.22

1600m Run- Caitlin Rose 2nd place-4:51.10

800m Relay- 1st place-1:43.00 ( Camille Minner, NaSkyah White-Sears, Maria Smiley, Alexis Williams).

1600m Relay- 1st place- 3:57.39 ( Alexis Williams, Camille Minner, Caitlin Rose, Comari Hawkins).

*Others scoring at the regional but not qualifying to the state meet.

Boys,

400m Run- 4th place- Jo Coleman-51.78

400m Run- 5th place- Forresr Emmerling – 52.33

110 Hurdles- 8th place- Graham Jones- 15.72

Shot Put- 5th place- Will Nemecek – 44-03.00

Pole Vault- 7th place- Ethan Deberry- 11-06.00

Long Jump-6th place- Tylor Leedom- 20-05.00

Long Jump-8th place- Max Balcer-19-10.00

Girls,

100m dash-5th place- NaSkyah White-Sears – 13.01

200m dash- 3rd place- Alexis Williams- 25.84

800m Run- 7th place- Lauryn Hoover- 2:26.59

300m Hurdles- 8th place – Hannah Robinson- 49.71

3200m Relay- 8th place- 10;23.77 ( Taryn Kelley, Kennedy Kuhlmann, Lauryn Hoover, Samantha Lange).

Long Jump- 7th place- Maria Smiley-16-04.50

The teams will be at Lapeer HS. this Wednesday for the SVL Conference Championship Meet