Bobcats Official Sponsor

Boys Varsity Track · Grand Blanc Boys finish 7th at the MITCA Track & Field Team State Championships @ Wyandotte HS. (05-27-17)


The Grand Blanc High Schools Boys Track & Field Team was invited to participate and compete in the MITCA Team Track and Field State Meet held at Wyandotte Roosevelt High School this past Saturday (05-27-17).  Only Regional Champions and Top Power rated teams were invited,.  The format used to score this meet is based on true team depth and not individual point totals as done at the MHSAA meet the upcoming Saturday.  The Bobcat boys scored 506.5 points earning the seventh place spot at the meet.  This meet was super competitive featuring some of the best times posted nation wide.  Each athlete entered scored points on a reduction scale.  If there was 24 entries, then 24 points was awarded to first place and one point for last place.  Relay counted three times the amount of an individual race.  Some of the top Grand Blanc finishes are listed below.

 

4×800 Relay – 1st Place-  8:04.15 ( Austin Rippee, Larry Popyk, Spencer Atkinson, JeRonn Body).

4×400 Relay – 3rd Place- 3:25.29    ( Anthony Kim, Larry Popyk, Austin Rippee, JeRonn Body).

4×200 Relay – 6th Place- 1:28.75 Season Record, (Anthony Kim, Quin Broussrd, JeRonn Body, Carter Merrell).

4×100 Relay – 7th Place- 44.50  ( Ondra Burkett, Quin Broussard, Andre Mason, Carter Merrell).

 

100 Dash- 10th Place- Carter Merrell-11.38,  13th Place- Andre Mason-11.52, 19th Place- Ondra Burkett- 11.67

110 Hurdles- 7th Place- Graham Jones-16.23

200 Dash- 11th Place- Quin Broussard- 23.00,  14th Place- Carter Merrell-23.17

300 Hurdles- 12th Place- Victor Zarour- 44.06

400 Dash- 2nd Place- Anthony Kim-49.41, 11th Place- Quin Broussard- 52.68

800 Run- 4th Place- Larry Popyk-1:59.95,  8th Place- Austin Rippee-2:01.87, 15th Place- Nate Peterson-2:06.21

1600 Run- 8th Place- Cole Sobol-4:36.52, 18th Place- Brendan Suski-4:50.73

3200 Run- 14th Place- Jackson Turnbow- 10:36.75, 16th Place-Lucas Finton-10:43.26

 

Shot Put- 12th Place- Joel Linden 42-09.25,  18th Place- Aidan Martini- 40-11.50, 19th Place- Andre Mason- 40-06.50

Discus- 8th Place- Aidan Martini- 134-05.00, 10th Place-Kendall Green 130-06.00

High Jump- 7th Place- Ethan Vargo 5-07.00, 12th Place-Marvin Jennings- 5-07.00, 15th Place- Graham Jones-5-07.00

Pole Vault- 16th Place- Erik Martin- 10-00.00

Long Jump- 7th Place- Blake Bogan 19-06.50, 8th Place- Donald Johnson-19-01.00, 14th Place- Maxwell Balcer-18-02.00.

 

* The Team will compete at the Norm Badar Meet this Tuesday at Carman-Ainsworth Middle School. Field events start at 5:00 pm and running events start at 6:00 pm.